Vojna svetov

Kazalo:

Svetovno prvenstvo v atletiki v Londonu 2016 se je končalo z Britanci, ki je bila na vrhu lestvice medalj, a kaj to pomeni za olimpijske igre?

Vsakdo ima rad slabšega. Razen trenerjev, športnikov in tehničnih direktorjev. Radi imajo številke, natančnost in gotovost, zato mora biti za vsako granco veselja, ki ga britansko kolesarstvo prinaša z vsako zlato olimpijsko medaljo, tudi enaka količina frustracije, zakaj kolesarji preprosto ne delujejo po svojih najboljših močeh v pred svetovnim prvenstvom.

Svetovno prvenstvo 2012 je bilo tesno tekmovanje, vendar je bila končna zmagovalka Avstralija s skupno 15 medaljami, vključno z osmimi zlatimi. Olimpijske igre so bile popolnoma drugačna zgodba - britanska ekipa je Avstraliji odnesla osem zlatih medalj. Dogodek, na katerem je Velika Britanija resnično blestela med svetovnim prvenstvom leta 2012, je bilo ekipno zasledovanje, ki je ob tem postavilo nov svetovni rekord. Letos pa je bila zgodba povsem drugačna.

Dirka Keirin na UCI Track Worlds 2016

Ed Clancy je začel postopek v finalu ekipnega zasledovanja, toda britanska četverica je imela 0,6 sekunde zaostanka na polovici prvega kroga in bila je nenehna bitka, da bi jo vrnili. Z enim krogom pred koncem so se vrnili in imeli 0,15 sekunde prednosti, nato pa razpadli in izgubili proti Avstraliji za 1,1 sekunde. Kot opazovalec se je zdelo, da so izpustili zmago, in Clancy se strinja.

'Težko je, ko takole izgubiš v zadnjem krogu,' je Clancy naslednji dan povedal Cyclistu. Odpeljal sem dva dobra ovinka, vendar sem bil jaz tisti, ki sem izgubil dirko v zadnjem krogu. Izgubil sem volan in kljub dejstvu, da sem se zgodaj odločil za dva velika obrata, je bila to strategija in ne gre vedno po načrtih. Nekako se počutiš, kot da si ga izgubil za vse. Lahko se tolažim z dejstvom, da tudi če bi bil za volanom, ne bi bilo dovolj hitro.

‘Avstralija je zelo hitro končala, medtem ko smo mi v zadnjem krogu kar klonili. Vodili smo dobro strategijo, a to je bilo treba vzdržati – vsi smo podpirali drug drugega.’

Toda zaostanek za 0,6 sekunde v prvem krogu ni mogla biti strategija, kajne?

Kierin finale, 2016 UCI World Track Championships

'Strategija je bila narediti 12,5 [sekundnega] uvodnega polkroga in poslati ekipo v 14,0-sekundne kroge, kar mi je uspelo, ker na treningu sploh nisem bil 'moški prvi' od svojega operacija hrbta. Bil sem na koncu, ker je bil Burkey [Steven Burke] ves teden v težavah, tako da je bilo to nekoliko kockanje, a je dobro delovalo.

‘V drugem zavoju sem naredil dober korak in molil sem, da je to to. Brad [Wiggins] in [Owain] Doull sta bila v prejšnjih krogih tako močna, da sta samo uredila zadnji del dirke in meni ne bi bilo treba več videti ospredja. Ko pa sem na tistem zadnjem zavoju spet videl spredaj, enostavno nisem imel nog.

'Običajno, če bi bil v polni pripravljenosti, rad pomislim, da bi lahko na hitro naredil pol kroga, se vrnil vanj in vztrajal, toda sinoči sem se poskušal čim hitreje umakniti s poti in se povzpel na hrbet, a preprosto nisem mogel zdržati. Nič mi ni ostalo.

‘Še vedno smo šli tako hitro, kot smo pregledali celotno tekmovanje, vendar so Avstralci pospešili bolje kot mi in to je bilo to. Razočaranje, če sem iskren, a če pomislite na to, od kod smo prišli in kam še lahko gremo pred avgustom, mislim, da je še vedno precej pozitivno.«

GB zasledovanje

Ker je Clancy v polni pripravljenosti, British Cycling nakazuje, da bi se uvodni polčas zmanjšal na veliko bolj ugleden čas, s končnim ciljem, da se spusti pod 3:50. Vendar velja poudariti, da tudi avstralska zasedba ni bila v polni zasedbi. Alex Edmondson ni bil prisoten, prav tako ne Jack Bobridge, ki naj bi bil sam vreden polne druge časovne razlike.

V ženski ekipi je prav tako zgodba o dveh polčasih. Z neverjetno predstavo Laure Trott je osvojila dva naslova svetovne prvakinje – v scratch race in omnium – s čimer se je njen izkupiček povzpel na sedem. Zaradi tega, kako so jo s tako finostjo odpeljali z igrišča, se sprašujete, ali obstaja kdo zunaj, ki jo lahko premaga.

Becky James je prišla do finala keirina, vendar si je dovolila, da je padla v boks in na koncu niti ona niti odhajajoča prvakinja Anna Meares (Avstralija) nista imeli niti približno takšne surove moči kot Kristina Vogel (Nemčija). Popolna neznanka je tudi, ali lahko to spremeni, saj je bila leta 2012 spregledana v korist Victorie Pendleton.

Potem je seveda tu še vprašanje Marka Cavendisha in njegovega mesta v omniumu. Nobenega dvoma ni, da se bo njegov nastop z Wigginsom v Madisonu zapisal v zgodovino kot eden njegovih velikih, toda ali je to dejansko dovolj, da si zagotovi sedež na letalu za Rio?

Zmagovalca avstralskega zasledovanja in Bradley Wiggins

Shane Sutton je bil precej glasen v svojem mnenju, da se bo moral Cavendish, če bo vozil na stezi na olimpijskih igrah, v celoti posvetiti programu steze in tega verjetno ne bo storil, če bo vozil v celoti tri tedne Gira in Toura (da izpolni svoje zahteve glede podatkov o dimenzijah).

Tu je tudi vprašanje omejenih mest v ekipi. Moštvo na stezi je sestavljeno iz vzdržljivostnih kolesarjev in sprinterjev, Britanci pa imajo pet vzdržljivostnih mest. Ekipna zasledovalna ekipa ima štiri člane, zato mora BC v idealnem primeru na olimpijske igre vzeti pet zasledovalcev (v primeru poškodbe) z idejo, da bi se eden od njih lahko podvojil v omniumu. Da bi si Cavendish zagotovil mesto v tej skupini petih, bo moral dokazati, da bi lahko vstopil v moštveno zasledovalno ekipo, če bo potrebno, kar je težka zahteva po nastopu Jona Dibbena v tekmi za točke. Wiggins misli drugače.

"Mislim, da bo šel – mislim, da ga bodo izbrali," nam pove Wiggins. "Cavu tega ni treba storiti, hoče samo olimpijsko medaljo. Lahko ima enega od mojih, če ne zmaga. Prepričan sem, da bi mu lahko dal bron ali kaj podobnega.’