12 medalj, vključno z 8 zlatimi za paraolimpijske kolesarje ekipe GB

Kazalo:

Z dirkanjem na dirkalni stezi na paraolimpijskih igrah v Riu je Velika Britanija končala z izvlekom medalje, ki je osvojila vrh mize

2016-09-13

Kolesarstvo na stezi se je na paraolimpijskih igrah v Riu izkazalo za celo uspešnejše kot na prejšnjih olimpijskih igrah za ekipo GB, saj je skupno osvojenih 12 medalj, vključno z 8 zlatimi.

Dirkanje se je začelo 8. septembra z zasledovalnimi tekmovanji. Megan Giglia je osvojila zlato v posamičnem zasledovanju C1-2-3 na 3000 m za ženske, preden sta Sarah Storey in Crystal Lane osvojili zlato oziroma srebro v zasledovanju C5 3000 m, Steve Bate pa je osvojil zlato v zasledovanju B na 4000 m za moške.

Drugi dan je bilo sestavljeno iz več posamičnih preizkušenj, saj sta sprinterki Sophie Thornhill in Jody Cundy osvojili zlato v kronometru B na 1000 m za ženske in C4-5 na 1000 m za moške. Louis Rolfe je nato podkrepil stvari z bronom v moškem kronometru C2 na 3000 m pozneje čez dan.

Kadeena Cox je postavila nov svetovni rekord v osvojitvi zlata v ženskem kronometru C4-5 na 500 m – podvig, ki je še toliko bolj izjemen, ker je zmaga prišla manj kot 24 ur po tem, ko je Coxova pritekla do bronaste medalje v atletski dogodek, ženski šprint T38 na 100 m.

Zadnji dan dirke, 11. septembra, je Neil Fachie osvojil srebro v kronometru B za moške na 1000 m, preden je Sophie Thornhill dodala svoj izkupiček z bronom v posamičnem zasledovanju B na 3000 m, Lora Turnham pa je osvojila zlato v dogodku.

Zadnji dogodek tedna je bil ekipni sprint C1-5 na 750 m za moške, zmagala pa je britanska ekipa Louis Rolfe, Jon-Allan Butterworth in Jody Cundy, ki je postavila nov svetovni rekord 48.635 v postopku.

2016-08-17

V ponedeljek je Mark Cavendish začel drugi dan omniuma s kilo, v katerem je s časom 1:02,86 zasedel šesto mesto. Svoje možnosti za zmagovalni oder je izboljšal s tem, da je kasneje v letečem krogu prišel do tretjega mesta. Kljub vsem njegovim prizadevanjem, da bi pobegnil s čela in pridobil krog med dirko za točke, je bil najboljši, kar mu je uspelo, četrto mesto skozi množico primarnih sprintov. Končal je na drugem mestu v skupnem seštevku in si prislužil srebro, svojo prvo olimpijsko medaljo.

Laura Trott je tekmovala v ženskem omniumu in se uvrstila na prvo mesto tako v izločilni tekmi kot v posamičnem zasledovanju, prav tako pa si je prislužila drugo mesto v dirki scratch. V skupnem seštevku si je z drugo zlato medaljo na igrah v Riu prislužila mesto na najvišji stopnički. Zdaj je najuspešnejša britanska športnica s štirimi zlatimi medaljami.

Jason Kenny, Trottov zaročenec, je prav tako prišel z več olimpijske slave. Kmalu po Trottovi zmagi na omniumu se je Kenny podal na stezo, da bi tekmoval v moškem keirinu. S prvim mestom je osvojil svojo tretjo zlato medaljo v Riu. Zdaj ima šest zlatih medalj, s čimer je enak siru Chrisu Hoyu. Kenny in Trott se zdaj ponašata z 10 olimpijskimi medaljami.

Rebecca James je s tem, da je osvojila srebro v ženskem šprintu, Katy Marchant, ki ji je zaostala za bronasto medaljo, dodala skupno 48 medalj ekipe GB v Riu.

Skupno ekipa GB je s kolesarjenjem osvojila 12 olimpijskih medalj. 11 na stezi in Chris Froome si je prislužil bron v cestnem kronometru, s čimer je bilo to najuspešnejše leto v tujini za kolesarje moštva GB.

2016-08-15

Moško ekipno zasledovanje se je začelo konec tedna z novo zlato medaljo in novim svetovnim rekordom 3:50,26. Šlo je za tesno tekmo, pri čemer je Avstralec zgodaj prevzel vodstvo, a so kmalu padli na tri možje in do konca se je metronomska učinkovitost britanske ekipe obrestovala. Ekipo so sestavljali Sir Bradley Wiggins, Owain Doull, Ed Clancy in Steve Burke. Ta dirka je siru Bradleyju Wigginsu prinesla peto zlato medaljo, s čimer je postal najuspešnejši britanski olimpijec v zgodovini z osmimi olimpijskimi medaljami.

V soboto je žensko ekipno zasledovanje ohranilo zlato slavo in postavilo nov svetovni rekord 4:10,23. Joanna Roswell, Laura Trott, Elinor Barker in Kate Archibald so premagale ameriško ekipo za celi dve sekundi, potem ko je propadla ameriška taktika "hitrega starta". Laura Trott se je prav tako zapisala v zgodovino kot prva britanska olimpijka s tremi zlatimi medaljami.

Rebecca James je na olimpijskih igrah debitirala med ženskim keirinom in pri tem osvojila svojo prvo srebrno olimpijsko medaljo, potem ko je dan prej zmagala v kvalifikacijah za ženski sprint z novim olimpijskim rekordom 10,72 sekunde.

Nedelja se je izkazala za še en uspešen dan za britanske športnike, saj sta se Jason Kenny in Callum Skinner udarila v povsem britanskem finalu moškega tekmovanja v sprintu. Kenny je dokazal, da je taktično in fizično boljši od Skinnerja in si prislužil svojo peto zlato medaljo. Samo sir Chris Hoy je osvojil več zlatih medalj (zaenkrat - Kenny bo jutri dirkal s Keirinom), tako da, če bo uspešen, se ne moremo kaj, da se ne vprašamo, ali se bo morda znašel na seznamu odlikovanj za novo leto.

Moški omnium se je prav tako začel v nedeljo z Markom Cavendishem, ki je zastopal ekipo GB. V scratch dirki je končal na šestem mestu, potem ko je pobeg rešil 13 krogov pred koncem. V posamičnem zasledovanju je bil drugi, zaostal je le za Dancem Lassejem Normanom Hansenom, ki je postavil nov olimpijski rekord. Cavendisheva izločitvena tekma ni šla povsem po načrtih, saj je ob slabo načrtovanem skoku po brežini zastal v prometu, kar je povzročilo potovanje v modri barvni trak 'Côte d'Azur' in izločitev v samo 10 th mesto.

12/08/16

Ekipni sprint

Četrtkov večer se je izkazal za zlatega za britansko ekipo na velodromu, saj so moški ekipni sprinterji osvojili prvo zlato medaljo na dirkalnih kolesarskih igrah za Veliko Britanijo. Kljub temu, da zaradi manj kot spektakularnih predstav na prejšnjih svetovnih prvenstvih niso veljali za favorite, Velika Britanija ni preprečila, da bi z novim olimpijskim rekordom 42,440 sekunde premagala aktualne svetovne prvake Novozelandce.

Ekipa, ki jo sestavljajo Jason Kenny, Phillip Hindes in Callum Skinner, je domov prinesla četrto zlato doslej za ekipo GB v Riu 2016, s čimer je skupni seštevek povišala na 15 medalj. To je bila tudi četrta zlata olimpijska medalja Jasona Kennyja, s čimer je postal eden najbolj odlikovanih britanskih olimpijcev doslej za Sirom Stevom Redgravom in Chrisom Hoyem.

Skinner je imel velik pritisk nanj, da bi zapolnil mesto tretjega moža, ki ga je šestkratni olimpijski prvak Chris Hoy pustil v ekipi zasledovanja. "To ni bila lahka pot," je rekel. Priti sem in biti olimpijski prvak je torej neverjetno. Tako trdo smo delali in kaže, da se obrestuje.'

Ekipno zasledovanje

Pred tem pa se je uspeh na velodromu začel že z ženskim ekipnim zasledovanjem, ki je med svojo kvalifikacijsko vožnjo postavilo svetovni rekord. Ekipa je zasedla sedmo mesto od devetih ekip in uspela za štiri desetinke sekunde zmanjšati prejšnji rekordni čas 4:13,683, ki ga je postavila Avstralija leta 2015. Zdaj se bodo v drugem krogu pomerili s Kanado za mesto v finalu.

Moško ekipno zasledovanje je prav tako postavilo najhitrejši čas v svoji kvalifikacijski vožnji in končalo le za tri desetinke od svojega svetovnega rekorda. Sir Bradley Wiggins, Ed Clancy, Owain Doull in Steven Burke so postavili čas 3:51.943, skoraj tri sekunde in pol pred Dansko, ki se je kvalificirala kot druga. Zdaj se bodo v petek v polfinalu pomerili z Novo Zelandijo.

Cestna dirka - 8.8.2016

Cestne dirke v Riu čez vikend so s traso, ki je bila razstreljena zaradi nevarnih spustov, povzročile toliko polemik, da je bila UCI prisiljena skočiti v bran.

237,5 km dolga pot je močno vplivala na ekipo GB v moški dirki. Pričakovano je bilo, da bo Thomas podprl Frooma, a potem ko je prepozno zapustil njegov napad, je Geraint Thomas napredoval za medaljo. Na žalost je padel na strmem spustu z Vista Chinesa in kljub temu, da se je vrnil in končal dirko, ni bilo medalj za ekipo GB. Thomas je končal na 11. mestu, Froome pa na 12. mestu. Yates je končal na 15. mestu. Ian Stannard in Steve Cummings nista dokončala dirke, potem ko sta oba v zgodnjih fazah pogumno zavila v ospredje in zmanjšala glavnino.

Ker so samo tri kolesarke ekipe GB tekmovale v ženski dirki, je bil jasen poudarek na Armitsteadovi kot vodji ekipe. Po zgodnji drami s predrto pnevmatiko pri 10 km naprej, zaradi česar je morala zamenjati kolo, je dohitela čelo glavne skupine.

Emma Pooley je vodila glavno skupino v vzponu in končala na 58. mestu – eno mesto za svojo soigralko Nikki Harris. Armitsteadova je končala na petem mestu, saj je padla na drugo polovico vzpona, s čimer je svoj teden nemirov končala z razočaranjem. Od nje se je pričakovalo, da bo prinesla olimpijsko medaljo, med nedeljsko dirko pa je bila favoritinja za stopničke. Sama trdi, da izključitev iz protidopinške službe Združenega kraljestva ni vplivala na njeno miselnost med dirko in da "preprosto ni mogla plezati dovolj hitro".