Giro d’Italia 2017: Gorka Izaguirre iz Movistarja je zmagal na osmi etapi, medtem ko Jungels ostaja v rožnatem

Kazalo:

Na tekočem odru ekipa Movistar doseže svojo prvo zmago

V hitri in frenetični etapi se je Gorka Izaguirre iz Movistarja uspel izmuzniti štiričlanski ubežnici na zadnjem vzponu in zmagati na prvi etapi ekipe na Giru d'Italia 2017.

Dirka je bila zaradi razgibanega terena usojena na zmago iz prekinitve, številni napadi pa so pomenili, da je virtualna rožnata majica čez dan večkrat zamenjala lastnika.

Vendar je Quick-Step Floors uspel dovolj nadzorovati tempo, da je zadržal tekmeca za GC Boba Jungelsa v majici vodilnega, ki se je v nedeljo odpravil na gorsko etapo.

Osma etapa Giro d'Italia: Kako se je zgodilo

Po tednu dirkanja se je Giro d'Italia odpravil proti "gležnju" Italije s 189 km dolgo etapo vzdolž vzhodne obale od Molfette do Peschici.

Prvih 90 km je bilo skoraj ravnih, preden smo dosegli vzpon kategorije 2 na Monte Sant'Angelo. Po tem je bilo zadnjih 90 km zahtevnih in tehničnih, zaradi česar je bila popolna etapa za zmago pred ubežnikom.

V zgodnjih fazah si je veliko manjših ekip želelo priti do odmora, medtem ko so bile ekipe s tekmeci za GC odločene nadzorovati velikost in sestavo tega odmora.

Boj za položaj, ki je sledil, je pomenil, da je bilo potrebnih 60 km za uspešen premor, in prvo uro etape se je dirkalo s hitrostjo 56 kmh, ki je zadihala.

Končno se je oblikovala pavza 16 kolesarjev, ki pa nikoli ni uspela dobiti veliko časa v glavnem pelotonu.

Ekipi Gazprom-Rusvelo in Wilier Triestina-Selle Italia nista uspeli dobiti kolesarja med premorom, zato sta se močno lovili v ospredju glavnine v upanju, da bosta zmanjšali zaostanek.

Ko je dirka dosegla dno vzpona na Monte Sant'Angelo, je Luis León Sanchez iz Astane odšel s čela in pustil svoje spremljevalce, ki so se pobegnili.

Ker je glavnina zaostajala le 1:10, so napadi začeli prihajati iz njenih vrst v poskusu premostitve do preloma, kar pomeni, da so bili kolesarji, ko je Sanchez dosegel vrh, že po vsej gori.

Ko je začel s spustom, je imel Sanchez več kot minuto na svojem najbližjem zasledovalcu in skoraj dve minuti na skupini maglia rosa, vendar so ga kmalu pogoltnili zasledovalci, ki so se vsi skupaj zbrali v vodilno skupino 16 kolesarjev.

V tej skupini je bil Valerio Conti iz ekipe UAE Team Emirates, ki je v GC zaostal le 2:10 za Bobom Jungelsom iz Quick-Step Floorsa.

Nazaj v pelotonu se je Quick-Step moral odločiti, ali bo lovil Contija ali mu dovolil, da prevzame vodstvo na dirki pred naslednjo etapo, s ciljem na vrhu v Blockhausu.

Ko je bilo še 50 km do konca, je premor ustvaril vrzel 4:30 pred glavno skupino, kar je Contija postavilo v navidezno rožnato barvo.

Quick-Step, ki mu je pomagal Katusha, se je sčasoma odločil, da bo prehitel zlom, tako da je glavni paket potegnil nazaj na dve minuti in 37 km do konca.

Conti je nato znova napadel in s seboj vzel še štiri druge kolesarje, vključno s Sanchezom, Giovannijem Viscontijem iz Bahrain-Meride in Gorko Izaguirrejem iz Movistarja.

Uspelo jim je povečati zaostanek na tri minute pred glavno skupino na valovitem ozemlju, čeprav je Quick-Step za 15 km pred koncem glavnino potegnil nazaj na dve minuti in zaščitil rožnato majico Boba Jungelsa.

Ko je bilo še 10 km do cilja, je peterica na čelu začela preizkušati drug drugega, medtem ko je Mikel Landa iz ekipe Sky napadel iz glavnega kroga. Na kratko se je spustil v virtualno maglia rosa, preden ga je kup potegnil nazaj.

V ospredju dirke so se štirje kolesarji – Conti, Sanchez, Visconti in Izaguirre – v zadnjih nekaj zavitih kilometrih igrali mačko z mišjo. Na zadnjem vzponu je Conti v ovinku zdrsnil, ostali trije pa so ostali na cilju.

Izaguirre je uspel odvoziti svoje tekmece in na koncu Movistarju prinesel prvo zmago na Giru. Glavni paket je prišel kmalu zatem, brez pravih vrzeli, ki bi pretresle GC.