Sagan, Rivera in Lampaert: Pregled državnega prvenstva

Kazalo:

Prvi vikend državnega prvenstva je prinesel nekaj pričakovanih rezultatov in tudi nekaj presenečenj

Ta konec tedna je potekal prvi krog dirk državnega prvenstva po Evropi, Afriki in Severni Ameriki. Prestižne dirke v vsaki državi narekujejo, kateri srečni kolesar bo imel čast naslednjih 12 mesecev nositi državni dres, eno najbolj zaželenih nagrad v kolesarstvu.

Glede na Tour de France en teden pozneje zaradi aktualnega svetovnega prvenstva v nogometu niso vse države izvedle svojih prvenstev ta konec tedna, zato so se namesto tega odločile, da jih potisnejo za en teden naprej na koledarju. Najodmevnejše med njimi so bile Nizozemska, Nemčija in tudi pri nas doma v Veliki Britaniji.

Kljub temu je veliko držav ta konec tedna organiziralo svoja prvenstva in zdaj vemo, kateri moški in ženske bodo naslednje leto prejeli ta poseben dres.

Kje je bolje začeti kot Slovaška. Od leta 2011 je isto ime na vrhu stopničk in to je seveda Sagan. Čeprav je v letih 2016 in 2017 naslov prej pripadel Juraju kot Petru. Mlajšemu bratu in sestri je končno uspelo pobegniti iz senc uspešnega brata in doživeti nekaj lastne slave.

Vendar se je leto 2018 vrnilo v normalno stanje, saj je Petru uspelo povrniti naslov, ki si ga je pridobil med letoma 2011 in 2015. Ko se je odločil za napad s preostalimi 90 km, je trenutni svetovni prvak v cestni dirki pustil vse, vključno z Jurajem, zagotoviti šesti državni naslov.

Saganova zmaga ni bil edini naslov, ki je odločil to dirko. Ker je bila prej ena država, se Češka še vedno povezuje s Slovaško, da bi izpeljala skupno državno cestno dirko. Medtem ko je Sagan prvi prečkal črto, bi bil Josef Cerny enako vesel zadaj, saj mu je uspelo zagotoviti državno dvojno zmago na češki cestni dirki, potem ko je prejšnji teden zmagal na kronometru.

Branilec naslova Zdenek Stybar iz Quick-Step Floors je pri ubranitvi naslova uspel šele peti.

Pojdite proti severu na Poljsko in odlično izpeljan načrt moštvenih kolegov iz ekipe Team Sky Michala Kwiatkowskega in Michala Golasa je prvi osvojil svoj drugi naslov državnega prvaka v karieri. Uspelo mu je premagati Macieja Bodnarja (Bora-Hansgrohe), ki je boleče zamudil dvojni naslov državnega prvaka, saj je v kronometru v vroče tekmovanju nastopil Marcin Bialoblocki in Kwiatkowski.

V ženski dirki je samostojna zmaga Malgorzate Jasinske dala veliko razvedrila ženski ekipi Movistar, potem ko so si zagotovile tudi 1-2-3 na cestni dirki špank, kjer je Eider Merino osvojila naslov.

Movistar ni imel enake sreče na španski moški cestni dirki kot Alejandro Valverde, vendar je spet dokazal, da je človek. Tokrat je bila Gorka Izagirre iz Bahrain Meride tista, ki je uspela premagati veteranko, ki je končala solo pred izkušeno deseterico najboljših, ki je imela povprečno starost 32 let.

Čez lužo v Ameriki so ženske in moške dirke povedale dve zelo različni zgodbi.

Na cestni dirki za ženske je prišlo do majhnih presenečenj, saj je Coryn Rivera (Team Sunweb) premagala Megan Guarnier (Boels-Dolmans) in prekinila triletni niz drugih mest. Riverina zmaga predstavlja 72. državni naslov v njeni karieri, kar ni slabo za 25-letnika.

Rezultat v moški dirki je bil manj predvidljiv, saj je 21-letni Jonathan Brown dirkal do svojega prvega dresa z zvezdami in črtami, saj so dirkači WorldTour videli, da so jih nadigrali kolesarji ProContinental in Continental.

Brown, Nate Brown iz mlajšega brata EF-Drapac, je razburil tiste zadaj in vrnil naslov razvojni ekipi Axela Merckxa Hagens Berman Axeon. Chris Horner, 46-letni nekdanji zmagovalec Vuelte a Espana, se je upokojil v poskusu osvojitve tega naslova, čeprav mu ni uspelo končati.

Bahrain-Merida je poskrbela za čisto zmago v Sloveniji s svojimi kolesarji, ki so končali na prvem, drugem in tretjem mestu. Maestro v spustu Matej Mohorič je naslov prevzel iz rok moštvenega kolega Domena Novaka. Bahrain-Merida ni mogla ponoviti svojega španskega in slovenskega uspeha v Litvi, saj je Ramunas Navarduaskas uspel šele na drugem mestu za Gediminasom Bagdonasom (AG2R La Mondiale).

Vegard Stake Laengen (UAE-Team Emirates) je zagotovil norveško cestno dirko, Domingos Goncalves in Lucas Eriksson pa sta osvojila portugalski oziroma švedski naslov.

Dimension Data bodo zadovoljni s svojo predstavo na eritrejskem državnem prvenstvu, saj je Merhawi Kudus nadaljeval z vztrajnim vzponom in prevzel naslov pred soigralcem iz trgovine Amanuelom Gebreigzabhierjem.

Končno v Belgiji je Quick-Step Floors držal svojo obljubo, da bo osvojil naslov belgijskega državnega prvaka, saj se je Yves Lampaert udeležil ene najbolj vročih državnih cestnih dirk in premagal moštvenega kolega Philippa Gilberta in Jasperja Stuyvena (Trek-Segafredo) za prvi belgijski cestni dres.

V ženski dirki so prevladovale ženske Lotto Soudal, Annelies Dom pa je premagala soigralko Valerie Demey za dres.