Klasična močna igra: številke, potrebne za vožnjo po Van der Poelu

Kazalo:

To je bil zaključek, ki se bo zapisal v zgodovino in tukaj so številke, ki ga spremljajo

Zmaga Mathieu van der Poela v Amstel Gold je bila izjemna, do te mere, da je bila skoraj nedoumljiva. Ko mu je ostalo še 3,5 km, je za vodilnim dvojcem na dirki Julianom Alaphilippejem in Jakobom Fuglsangom zaostajal 67 sekund.

Ko je bilo do konca še 500 m, je Van der Poel vodil neustavljiv niz šestih kolesarjev do cilja. Uspelo mu je zasledovati vodilna dva pred seboj, dohiteti zasledovalnega Michala Kwiatkowskega, v zadnjem kilometru sprožiti vodstvo v sprintu in izpeljati zmagovalni sprint ter tako postal prvi nizozemski zmagovalec Amstel Gold po Eriku Dekkerju leta 2001.

Eden redkih voznikov, ki je skočil na vlak Van der Poel, je bil Simon Clarke iz Education First.

Ko je šel v lastne napade v zadnjih 15 km, ga je na koncu zbral zmagovalec dneva, ki je prispeval k zadnjemu lovu in uspel zasesti drugo mesto na dan za svoja prizadevanja.

Po dirki je Clarke rekel: 'Domneval sem, da dirkam za peto mesto. Nato nas je skupina ujela od zadaj. Tukaj sem bil, naravnost, razmišljal: "No, mislim, da sploh ne bom končal med prvih 10".

'Nisem se zavedal, da je vse blizu skupaj, dokler nisem zagledal vseh pred seboj, ki so bili oddaljeni le nekaj več kot kilometer. Bilo je prav noro. In precej motivirajoče. Vedel sem, da je Van der Poel najhitrejši, zato sem se usedel za njegov volan.'

To je bil trud, ki bi zahteval nekaj impresivnih številk in zahvaljujoč temu, da je Clarke uporabnik Strave, lahko to preučimo podrobneje.

Slika
Slika

32-letni Avstralec je črto prečkal tik za Van der Poelom v šestih urah in 28 minutah.

To pomeni, da je Clarke pretekel 264,25 km dirke s povprečno hitrostjo 41 kmh, kar je še bolj impresivno glede na 3807 m vzpona po 35 kratkih, a ostrih hribih v regiji Limburg na Nizozemskem.

Da bi to dosegel, je moral Clarke vseh šest ur in pol dirkanja voziti z ocenjenim povprečjem 382 W, kar je ob upoštevanju Clarkove zatrjevane telesne teže 63 kg enako 6,06 W/kg.

Glede na količino časa, porabljenega za surfanje koles v skupini, je to verjetno nekoliko pretirano, a še vedno kaže na to, kako težka je bila dirka.

V skupini je bil tudi mladi francoski talent Valentin Madouas. Komaj 22-letni kolesar Groupama-FDJ se je med tem lovom v zadnjih 5 km oprijel plašča Van der Poela.

Medtem ko je Van der Poel opravil levji delež dela, je imel Madouas še vedno povprečno 362w v šestih minutah dirkanja za volanom. Znotraj tega je bil obrat s 500 W za dvajset sekund in napor s 583 W, da bi se odzval na Van der Poelovo spremembo tempa tik pred zadnjim kilometrom.

Nato je moral Madouas v zadnji ravnini, ko je reagiral na Nizozemčevo prvo pospeševanje, da je zmanjšal zaostanek, povprečno doseči 643w z najvišjo vrednostjo 1097w, samo da je ostal na volanu.

Ob začetku zadnjega sprinta je lahkemu plezalcu uspelo izriniti 793w za 15 sekund z največ 1067w. Ogromne številke po tako dolgem dnevu jahanja, a še vedno dovolj dobre le za osmo mesto v skupnem galopu.

Madouasova datoteka Strava nam prav tako pomaga razumeti, kako je njemu, Van der Poelu in ostalim uspelo ujeti vodilni dvojec in Kwiatkowskega v zaključni fazi.

Zahvaljujoč segmentu 'Final loop AGR 2018' lahko vidimo, da je Kwiatkowski, ki je prav tako na Stravi, dirkal med final 15.9 km v času 22 minut in 36 sekund s povprečno hitrostjo 42,2 kmh. Madouas in zasledovalci pa so premagali isto razdaljo v času KOM 21 minut in 51 sekund, kar je omogočilo, da se je 45-sekundna vrzel zmanjšala v zadnji vožnji do črte.

Odločilna točka je točka med 257,5 km in 261,5 km.

Med tem so Madouas, Van der Poel in drugi zasledovalci v povprečju dosegli 46,5 kmh v primerjavi z 41,1 kmh Kwiatkowskega, pri čemer je vodilni dvojec vozil še počasneje, ko sta se začela igrati mačke in miši pred črto.

Zdi se torej, da se je Van der Poelova zgodovinska zmaga zmanjšala na 4 km vsesplošnega napora skozi majhno vasico Terblijt do ciljne ravnine v Viltu.