Tour de France: Ewan premaga Groenewegena v fotofinišu na 11. etapi

Kazalo:

Avstralski sprinter je tesno opravil z Gronewegenom v Toulousu

Caleb Ewan (Lotto-Soudal) je poskrbel za naelektren sprint v Toulouse, da je premagal Dylana Groenewegena (Jumbo-Visma) v fotofinišu in osvojil zmago na 11. etapi Tour de France 2019.

Avstralec je imel živce, ko je sedel za volanom Groenewegena, preden je Nizozemca izrinil na drugo mesto in pri tem osvojil prvo etapno zmago na Touru v karieri.

Elia Viviani (Deceuninck-QuickStep) se je uspel uvrstiti na tretje mesto, vendar se nikoli ni zares zamislil v boju za oder, ki ga je osvojil s čisto voljo in močjo Ewana, ki je bil vidno navdušen na cilju.

To je bila impresivna zmaga za 24-letnika, ki se je v zadnjih 8 km prepustil lovu nazaj v ospredje dirke, potem ko ga je ujela manjša nesreča. Vrnjen v ospredje ga je vrnil voljni soigralec.

Kar se tiče vodstva na dirki, je Julian Alaphilippe pripeljal kolesa do ciljne črte, potem ko je vodil glavno skupino v zadnjih 3 km in odnesel rumeno majico v Pirenejske gore, ki se začnejo jutri.

Geraint Thomas (Team Ineos) se je prav tako prijavil s skupino in branil drugo mesto na GC.

Veliko za zmago, veliko Toulouse

Vedno je bil dan za sprinterje na 11. etapi proti Toulousu. Ostala sta le še dva ravna dneva, da so hitri možje lahko kaj iztržili iz dirke pred zadnjim dnem v Parizu.

167 km dolg tek od Albija do Toulousa je vseboval samo dva kategorizirana vzpona v prvi polovici dirke in večinoma umirjeno drugo polovico v vrsti.

Prav tako ni bilo vetra, za razliko od ponedeljka, ko je bočni veter zbrisal dirko in videl, kot so Thibaut Pinot (Groupama-FDJ), Richie Porte (Trek-Segafredo) in Rigoberto Uran (Education First) čas krvavitve na skupna generalna razvrstitev.

Mirejše vreme je ustvarilo mirnejše vzdušje za dirkanje s štiričlanskim premorom Aime De Gendt (Wanty-Gobert), Lilian Calmejane (Total Direct Energie), Stephane Rossetto (Cofidis) in domačin Anthony Perez (Cofidis)) vsi izkoristijo priložnost, da svojim ekipam zagotovijo pomemben čas za predvajanje.

Veči del dneva so delali dobro, saj so se verjetno zavedali popolne nemožnosti dnevne naloge. Razlika se je večinoma dneva zmanjševala in zmanjševala približno dve minuti, saj sta jih Jumbo-Visma in Deceuninck-QuickStep držala na dosegu.

Glavni del je ostal miren, a hiter, sistematično se je otepal v premoru s Tonyjem Martinom (Jumbo-Visma) in Kasperjem Asgreenom (Deceuninck-QuickStep), ki sta opravila levji delež v lovu.

Živci so začeli žvenketati v zaključni fazi, ko je padla Niki Terpstra iz Direct Energie v zadnjih 30 km, ko sta se Nairo Quintana (Movistar) in Porte odmaknila od skupine in v neželenem boju za ponovni dogovor z voditelji.

Na srečo so se vrnili, čeprav je bil Terpstra prisiljen opustiti dirko zaradi nečesa, kar je bilo videti kot zlomljena ključnica.

Prekinitev se je zlomila v zadnjih 10 km, popustila pod pritiskom od zadaj, ko je De Gendt premagal ostale tri za solo tek za črto. Belgijec se je trdo boril, da bi se izognil in je imel celo 20 sekund prednosti v zadnjih 5 km. Do 4,6 km je bil De Gendt ujet v tem, kar je bilo hrabro.

Jumbo-Visma je nato prevzel postopke in vodil dirko do ciljne črte v Toulousu v tem, kar je bil divji sprint za zmago.