Številke Chrisa Frooma – kaj v resnici pomenijo?

Kazalo:

Postavili smo številke moči Chrisa Frooma v perspektivo - koliko boljši je od preostalega sveta? Mislimo, da ne toliko

Chris Froome je včeraj zvečer skoraj zlomil internet (no, vsaj tisti del, povezan s kolesarjenjem), ko je bil niz rezultatov objavljen v reviji Esquire po nizu fizioloških testov, opravljenih v laboratorijih GSK za človeško zmogljivost. Toda kaj v resnici pomenijo?

Rezultati so obkrožali test VO2max. Za tiste, ki za to še niste slišali, je tukaj osnovni postopek, ki ga je opravil Cyclist: test VO2 Max. V bistvu se intenzivnost vadbe povečuje v intervalih, dokler kolesar ne more več vzdrževati moči in kadence hkrati. To smo počeli z enominutnimi intervali ali 'rampami', v primeru Froomovega testa smo intenzivnost povečevali vsakih 30 sekund. Froome je dosegel izhodno moč 525 vatov, preden je odpovedal, in v tem zadnjem intervalu se izmeri njegova skupna efektivna poraba kisika, da se določi njegov VO2max. To število v litrih je deljeno s Froomovo težo, da se proizvede VO2max, ki je bil izmerjen pri 84,6 ml/min/kg (mililitri porabljenega kisika na minuto na kilogram teže). Čeprav v članku ni navedeno, je moral dejansko porabiti okoli 5,9 litra v minuti, da bi dobil to številko. Vse to je zelo dobro. Kot je navedeno v članku, je ekipa GSK menila, da je "izven lestvice" in veliko boljše od vsega, kar so izkusili prej. Toda kdo bi lahko trdil, da so ti rezultati dejansko trdno na lestvici.

Najprej ga primerjajmo z navadnim smrtnikom. Po našem zgornjem testiranju VO2max so moje številke znašale 72,6 za VO2max, dosegel sem 440 vatov za enominutno dviganje. Froomove številke so bistveno boljše, približno 15 % je močnejši in 15 % bolj pripravljen – brezno v svetu športa, ampak jaz nisem profesionalni športnik in ne treniram vsak dan. Kako se torej Froome kosa z drugimi profesionalci?

Chris Froome obdržal rumeno majico, 10. etapa Tour de France 2015

Eden najbolj neposredno primerljivih rezultatov je Froomov test praga. Mejna moč, ki jo je GSK opisal kot vrednost, ki bi jo kolesar lahko vzdrževal 20-40 minut, je točka, kjer se bo kolesar verjetno prevrnil zaradi anaerobne proizvodnje energije in preobremenitve z mlečno kislino. To je izjemno pomemben podatek, saj bo ne glede na vaš VO2max vaš prag (ali FTP) določil, koliko moči lahko zagotovite v scenariju dirke. Froomejeva številka je bila 419 vatov. Čeprav je to dobrih 90 vatov več od tistih, kot sem jaz, to ni nič nenavadnega v primerjavi z domačimi in mednarodnimi profesionalnimi kolesarji.

Oglejte si naš 3-minutni video o preizkusu FTP

Med Vuelto je Tom Dumoulin iztisnil 459,6 vatov za 8 minut in 29 sekund in iztisnil približno 420 vatov med 25-minutnim vzponom na Ermita de Alba. To mu je uspelo, ko je tehtal 70 kg (zelo podobno kot Froome) in po dnevu v pelotonu. Govori se, da je Contadorjev FTP natanko 420 vatov, kljub temu, da Španec tehta le 62 kg – zaradi česar se sprašujemo, kako mu uspe prebiti čas do Frooma, ko se cesta obrne proti nebu. Potem so tu še resnično nezemeljske številke Bradleyja Wigginsa – Wiggins je slavno opisal, kako je na svetovnem prvenstvu leta 2011 izčrpal 456 vatov za 55 minut, kasneje pa izjavil, da je svojo moč lahko še povečal z zmanjšanjem kadence. Seveda lahko te primerjave med profesionalci sprožijo obsežno razpravo in špekulacije glede aerodinamike, teže, taktike in opreme. Vendar se zdi, da Froome ni nezemeljski v smislu moči, kot nekateri domnevajo.

Da bi to mejno moč predstavili v perspektivi amaterske dirkalne scene, forumi o kronometru v Združenem kraljestvu polni anekdot o amaterskih športnikih, ki presežejo 400 vatov za dirke na 10 milj in 25 milj. Kar se tiče cestnih dirkačev, lahko pričakujemo, da bodo nekateri vrhunski športniki na domačem profesionalnem dirkališču presegli 380 vatov za 20-minutni napor pri podobni teži kot Froome (za vse stroge bralce je verjetno najboljši način za geekovsko brskanje po profilih Strava za potrditev tega). Za več o tem glejte: Koliko boljši so profesionalci?

Chris Froome pleza na 19. etapi Tour de France 2015

Kar zadeva Froomov Vo2max, je številka 84,6 zagotovo visoka, medtem ko je ocena, da bi imel številko 88, ko bi imel tekmovalno težo, izjemno visoka, vendar ni 100% gotovo, da bi Froome lahko ohranil enako moč pri nižji teži. Vendar pa je tudi ta najvišja ocena povsem znotraj razreda vrhunskih kolesarjev in morda nekoliko nižja, kot so nekateri morda pričakovali. Greg Lemond je imel Vo2 številko 92,5, Oskar Svendsen (mladinski svetovni prvak v TT) pa 97,5. Froomove številke niso med najvišjimi, kar jih je bilo kdaj zabeleženo, vendar so zagotovo na ozemlju najboljših kolesarjev vseh časov. Nenavadno pa niso tako izven dosega mnogih njegovih tekmecev.

Za razpravo o dopingu je test prinesel veliko na mizo. Froome ni ustvaril legendarnih 7 vatov na kilogram moči, kot jih je dosegel Lance Armstrong (za to bi bil potreben prag okoli 490 vatov). Drugi pomemben rezultat je bil, da je bil njegov prag moči 79,8 % njegove najvišje moči, pri čemer so nekateri športni znanstveniki trdili, da bi bil odstotek, ki bi se približal 90, sumljiv. Drugi del testa je bila primerjava z njegovimi rezultati leta 2007 pred njegovim meteorskim vzponom do zmage na World Tour. Bili so presenetljivo enaki, s predhodno večjo izhodno močjo in edina razlika v njegovem delovanju je bila v znatnem padcu teže, s 75.6 kg na 69,9 kg in nadaljnje 3 kg na njegovo tekmovalno težo.

Pravo razodetje tega testa, kar se nas tiče, je, da je Froome človek.

Celotno poročilo GSK tukaj: Chris Froome GSK Report