Svetovno prvenstvo CX 2016 v Zolderju je bila norost

Kazalo:

Ampak ne zaradi celotne zgodbe o motoričnem dopingu

Bil sem že na dirkah ciklokrosa v Belgiji, vendar me nič ni pripravilo na ogromno norosti, ki sem ji bil priča na svetovnem prvenstvu v ciklokrosu prejšnji konec tedna.

Kot vse dobre zgodbe o ciklokrosu začnemo v pivskem šotoru. Pivski šotor je res ključen za razumevanje belgijskega ciklokrosa, ključ do razumevanja pivskega šotora pa je velika količina alkohola, ki se z njim zaužije. Količine postreženega piva so tako velike, da obstaja avtomat, ki lahko natoči šest pintov naenkrat. Vse znotraj ograje se plača z žetoni (pivo je eno, čips in majoneza dva) in vsak žeton je 2,50 €, tako da je pivo 1,90 £.

Aparat za pivo Zolder

Na koncu šotora je najslabši poročni DJ, ki si ga lahko predstavljate, predvaja eklektično zbirko, vključno s plesnim remiksom skladb 'Sweet Caroline' in 'Sex on Fire', ki se predvaja s skoraj dvojno hitrostjo in z ušesi razbija štiri do tal bas. Redko se zgodi, da v pivskem šotoru preživite več kot 60 sekund in ne vidite nekoga na ramenih nekoga drugega, ki običajno pleše - čeprav ne vedno sinhronizirano. Pivski šotor prav tako privabi največ oboževalcev, vključno z mojim najljubšim parom, ki sta oba imela na nahrbtnikih pritrjene majhne modele nemških dečkov. Vsak od teh šotorov je dolg okoli 100 m, na svetovnem prvenstvu Zolder CX pa jih je bilo pet.

Sčasoma med vsem popivanjem izbruhne dirka. Pitje se dejansko ne ustavi, medtem ko dirka poteka; le nagiba se k temu, da se odvija zunaj. Pitje zunaj prinaša tudi sekundarno prednost, da se vaša pijača nikoli zares ne konča, saj se polni z dežjem hitreje, kot jo lahko zaužijete.

Pripravljen, vztrajno, naprej

Ogledovanje ciklokrosa v Belgiji zahteva potrpljenje ali nič. Lahko pridete ob 10. uri zjutraj in določite svoje najljubše mesto ali pa se oglasite 20 minut pred začetkom in se prebijete skozi, tako da če se odločite za prvo, bodite pozorni na drugo.

Zolder elite moški

Za razliko od cestne dirke je dokaj enostavno razumeti, kaj se dogaja. Kolesarji potujejo veliko počasneje in običajno je v uro dolgi dirki osem do deset krogov. Pri Zolderju sta bila dva komentatorja: Belgijec, ki je novice o dirki posredoval z vso močjo starajočega se polža, in Američan, ki je bil navdušen do poka – ne da bi enega od njiju slišali med vzkliki 'Sven' ! Sven! Sven!’

Dva dirkalna vrhunca vikenda. Prvi je bil med dirko za moške do 23 let, ko je Adam Toupalik sedel in slavil zmago z enim krogom do konca - Oglejte si tukaj.

Drugi je bil med Elite Men's in Van der Poel je med sestopanjem podal nogo skozi prednje kolo Van Aertsa (glejte tukaj), tako da je par opotekel, ko je dirka hitela stran od njiju. Van der Poel je izgubil glavo in dirko z njo, Van Aert je zmanjšal moč in zahvaljujoč nekaj pametnemu delovanju nog na zadnjem vzponu dobil vrzel in zmago.

Zolder pijani navijači

Pravi vrhunec pa ni dirkanje, temveč izkušnja. Blato, dež, pivo, veter, hrup – predvsem pa: Belgijci.

The 2017 World's poteka v Belvauxu v Luksemburgu in pozivam vas, da greste.