Potek državnega prvenstva: Kdo je zmagal ta vikend?

Kazalo:

Popoln pregled državnih prvakov, okronanih konec tedna

To je bilo čudno leto. Sezona 2020 še naprej ni podobna nobeni drugi pred njo, saj je Covid-19 zasukal koledar v resnično obliko brez primere.

Veliko dirk je bilo odpovedanih in veliko jih je bilo prestavljenih, toda ena stvar, ki je bila vsaj ohranjena, je bilo izvajanje nekaterih državnih prvenstev konec tedna pred Tour de France.

Poudarjamo besedno zvezo 'nekaj', saj je bilo veliko prvenstev na splošno odpovedanih, najbolj opazno je britansko, medtem ko bodo druga, na primer na Irskem, potekala proti koncu leta. Ena ali dve sta dejansko potekali na svoje prvotne datume – vključno s slovenskim prvenstvom 22. junija, zaradi česar je bilo to uradno prva profesionalna dirka po premoru v sezoni.

Ne glede na to je bilo konec tedna osvojenih še veliko dresov in tukaj je pregled, kdo jih je vzel.

Državna prvenstva 2020: Zaključek

Dirka, o kateri se je konec tedna največ govorilo, je bila verjetno elitna moška cestna dirka v Franciji. Na njem je nastopal najbolj pripravljen sprinter na svetu, Arnaud Demare, njegovo spremstvo približno 150 soigralcev Groupama-FDJ, Julian Alaphilippe iz Deceuninck-QuickStepa, nekaj kolesarjev AG2R La Mondiale in Cofidis. Oh, in francoska vojska.

V iskrivem finalu je Demare uspel premagati napade Alaphilippa, preden je prehitel Bryana Coquarda iz B&B Hotels-Vital Concept na tretji francoski trobojnici v svoji karieri. Veselimo se njegovega odličnega državnega dresa.

Dan pred tem je v ženski dirki Audrey Cordon-Ragot iz Trek-Segafreda solo dosegla prvi državni naslov pred Gladys Verhulst iz Arkee in Claro Copponi iz FDJ.

Mitchelton-Scott Annemiek van Vleuten je videla, da se je njen zmagoviti niz končal, saj je Anna van der Breggen (Boels-Dolmans) dosegla impresivno solo zmago za svoj prvi državni naslov na cestni dirki. Na koncu je premagala Van Vleuten na 7 km dolgem dirkališču Col du Vam z 1:19, tretja pa je bila Anouska Koster (Parkhotel Valkenburg).

Na istem dirkališču pozneje tisti konec tedna je Mathieu van der Poel prevladoval v moški dirki in osvojil svoj drugi naslov državnega prvaka na cestni dirki po napadu, solo, 44 km od cilja. Mož Alpecin-Fenixa je za naslov premagal Nilsa Eekhoffa (Team Sunweb) in Tima Roosena (Jumbo-Visma).

Nagrada za najbolj zanesljivo zmago tega vikenda je bila Christine Majerus (Boels-Dolmans), ki je osvojila svoj 11. zaporedni naslov na cestni dirki v Luksemburgu. Letos je bila njena zmagovalna razlika 15 minut.

In podelitev za največje presenečenje vikenda je potekala na moški cestni dirki v Luksemburgu, ko je Bob Jungels iz Deceuninck-QuickStepa končal svoj petletni niz zmag, ko je izgubil proti Kevinu Genietsu iz Groupama-FDJ.

Pozitiven test Leonarda Bassa iz ekipe Team Ineos na Covid-19 je povzročil, da je ekipa iz previdnosti umaknila svoje kolesarje iz italijanskega državnega prvenstva in delovala kot ponižujoč opomin, da je dirkanje še vedno negotovo uravnoteženo.

Na srečo je dirka vseeno potekala na testnem parcoursu Classics, ki ga je oblikoval nekdanji kolesar Pippo Pozzato. Zmanjšana skupina 13 je sprintala za zmago, pri čemer je Giacomo Nizzolo iz ekipe NTT premagal Sonnyja Colbrellija (Bahrain-McLaren) in Davideja Ballerinija (Deceuninck-QuickStep) do dresa.

V Španiji je veteran Luis Leon Sanchez (Astana) osvojil svoj prvi državni naslov pri visokih 36 letih. Sreča je spremljala Sancheza, saj je v zadnjem dejanju dirke Jesus Herrada iz Cofidisa utrpel prezgodnjo mehansko poškodbo, da bi predal naslov za Sancheza.

V ženski dirki je Mavi Garcia iz Ale BTC Ljubljana nadaljevala z odkrito formo, ki ji je prinesla zmagovalni oder na Strade Bianche in dosegla udobno zmago.

Danska moška cestna dirka je potekala v Middelfartu. Zmagal je Kasper Asgreen iz Deceuninck-QuickStepa. Tudi v Middelfartu je Emma Cecilie Norsgaard iz Equipe Paule Ka osvojila naslov žensk.

Marcel Meisen (Alpecin-Fenix) je presenetljivo zmagal in postal nemški prvak pri moških pred Pascalom Ackermannom (Bora-Hansgrohe), medtem ko je Lisa Brennauer ubranila naslov pri ženskah. Čez mejo v Avstriji je Valentin Gotzinger (WSA KTM Graz) postal prvak pri moških, medtem ko je Kathrin Schweinberger osvojila naslov pri ženskah.

Najbližja dirka tega vikenda je bila cestna dirka po Norveški za ženske, v kateri je Mie Bjørndal Ottestad premagala Vibeke Lystad za 9 milisekund. V moški dirki je naslov osvojil Sven Erik Bystrom (UAE-Team Emirates).

Na Češkem sta Adam Toupalik in Jarmila Machacova osvojila naslov med moškimi in ženskami, medtem ko sta Stanislaw Aniolkowski in Marta Lach osvojila naslov Poljakov. Odlično imenovani Antti-Jussi Juntunen je osvojil naslov finskega prvaka pri moških, medtem ko je prav tako odlično imenovana Minna-Maria Kangas osvojila naslov ženskega prvaka.

In končno, na Slovaškem je Tereza Medvedova osvojila naslov pri ženskah, medtem ko je družina Sagan dobila svoj 10. zaporedni moški dres na slovaški cestni dirki, saj je Petrov starejši brat Juraj osvojil četrti naslov državnega prvaka v svoji karieri.