Zakaj je bil Omloop Het Nieuwsblad 2018 tako osupljiv

Kazalo:

Bilo je nekaj jasnih razlogov, zakaj prva letošnja tlakovana Classica ni bila tako razburljiva

Ta vikend je za mnoge sprožil pravi začetek kolesarske sezone z Omloop Het Nieuwsblad v soboto. Ta tlakovana enodnevna klasika običajno ustvari električne dirke in dvigne pričakovanje prihajajoče turneje po Flandriji na otipljive ravni.

Čeprav je premeten napad Michaela Valgrena (Astana) privedel do impresivne solo zmage, si nisem mogel kaj, da se nisem počutil nekoliko nezadovoljnega z letošnjo dirko.

V nasprotju s trendom zadnjih let Omloop 2018 ni poskrbel za ognjemet na zelo priljubljenih tlakovanih vzponih med običajnimi krivci, ki smo jih vajeni videti.

Spodaj je kratek pogled na to, zakaj nas je ta običajno moteča dirka morda vse premalo prevzela.

Če ni pokvarjen, ga ne popravljajte

Slika
Slika

Na papirju bi morala Omloop Het Nieuwsblad spremeniti svojo pot do cilja, da bi ponovila pot dirke po Flandriji iz leta 2011 in prej, ustvariti razburljivo dirkanje. Tlakovani vzponski dvojec Muur van Geraardsbergen in Bosberg običajno zdesetka glavnino.

Letos pa je potegnilo malo v prazno. Samo obrnite se na strokovnjaka za statistiko in kolesarskega novinarja Cilliana Kellyja, ki je pripravil nekaj zanimivih številk v zvezi z dirko ta konec tedna.

Šele drugič v dveh desetletjih je najboljših 50 na dirki končalo v minuti pred zmagovalcem dirke, v tem primeru Valgrenom.

Poleg tega je 56 kolesarjev uspelo prečkati črto v 15 sekundah, potem ko je mož iz Astane prekinil trend, ko je le peščica dosegla cilj blizu končnega zmagovalca.

Zdi se, kot da je prejšnji zaključek neobdelanega Wolvenbrega in Leberg končal s tlakovanim Molenbergom ustvaril bolj zanimiv zaključek, ki je pomenil več napadov in več kolesarjev odvrnil od čakanja.

Ne morete spremeniti vremena

Slika
Slika

Sep Vanmarcke (EF-Drapac) je dal vse od sebe, da bi osvetlil dirko z burnim vzponom na Kappelmuur. Uspelo mu je dati nekaj časa v zasledovalno skupino hiterjev, vključno z branilcem naslova Gregom Van Avermaetom (BMC Racing) in trojnim svetovnim prvakom v ciklokrosu Woutom van Aertom (Verandas Willems-Crelan).

Vanmarcke, ki se mu je pridružil živahni Zdenek Stybar (Quick-Step Floors), se je na vse pretege trudil, da bi se nekaj zgodilo pred finalom, a močan nasprotni veter je izničil vsak napad le peščice vztrajnih kolesarjev.

Po dirki se je Stybar izmuznil vetru, kar je pomembno vplivalo na konzervativno naravo dirke. Van Avermaet, Philippe Gilbert (Quick-Step Floors), Tim Wellens in Tiesj Benoot (Lotto-Soudal) so vsi poskusili s solo napadi, a lahko bi rekli, da je bil veter preprosto premočan za dan individualne slave.

Valgren je na koncu uspel pobegniti solo, vendar je to prišlo le z manj kot 2 km in mu je le uspelo ostati pred divjajočim pelotonom.

Sobotni Omloop Het Nieuwsblad se je izkazal za odličen primer, kako lahko vreme nevtralizira dirko.

Ne Peter, ni zabave

Peter Sagan vleče kolo na predstavitvi 101. turneje po Flandriji

Odločitev Petra Sagana (Bora-Hansgrohe), da izpusti uvodni vikend tlakovanih dirk, je zagotovo vplivala na to, kako razburljiva je bila dirka.

Trikratni svetovni prvak še nikoli ni zmagal na tej uvodni klasiki, vendar je bil glavni protagonist v prejšnjih dveh izdajah, ko je bil drugi za Van Avermaetom v letih 2016 in 2017.

Okoli Slovaka je neizogibno prisoten pridih, ko gre za njegov dirkaški stil, da bo napadel pred finalom ne glede na to, ali je to prava odločitev.

Zaradi tega pomanjkanja potrpljenja je vsaka dirka, ki jo Sagan začne, vznemirljiva, zato je njegov največji kolesarski superzvezdnik. Zato je njegova odločitev, da prvič po letu 2015 izpusti Omloop, pomenila, da dirki manjka značaj, ki običajno sproži navdušenje na "pravem začetku kolesarske sezone".

Ni neposrednega prenosa ženske dirke

Slika
Slika

Nisem prepričan, ali so za to krivi organizatorji, Flanders Classics ali televizijski postaji Sporza in Eurosport.

Vendar je bil eden od razlogov, zakaj ta običajno vznemirljiva klasika s tlakovanimi ploščami ni uspela, neobstoječe televizijsko poročanje o vzporedni ženski dirki.

Presenetljivo zmago Christine Siggaard so opazovalnemu kolesarskemu svetu posredovali le radio dirke in nekaj optimističnih tvitov v živo s strani novinarjev na dirki.

Posebno razočaranje glede na količino prisotnih televizijskih medijev, ki pokrivajo moško dirko.

Ta tema je ljubiteljem kolesarstva še predobro znana, saj se zdi, da poročanje glavnih ženskih dirk v živo še ni doseglo ravni, na kateri bi morala biti.

Ženska dirka se je končala, moška dirka pa je bila še 50 km od cilja, pri čemer ni bilo veliko razburljivega dirkanja.

Zagotovo bi bilo smiselno prikazati izjemen zaključek ženske dirke, medtem ko je bila moška dirka še tako daleč od zaključka, a očitno ne.