Filmski večer: spomin na Toma Simpsona 50 let po njegovi smrti

Kazalo:

Program filmov, ki slavijo Toma Simpsona in Tour de France

Ob 50. obletnici njegove tragične smrti na Mont Ventouxu londonski Regent Street Cinema gosti večer filmov, posvečenih Tomu Simpsonu in Tour de France.

Simpson je bil prvi britanski tekmovalec, ki je nosil znamenito rumeno majico Tour de France. Osvojil ga je leta 1962 z napadom na Col du Tourmalet in za kratek čas prevzel vodstvo na dirki in s tem maillot jaune.

Leta 1965 je Simpson svojim dlanem dodal mavrični dres in zmagal na svetovnem prvenstvu v cestni dirki v San Sebastianu.

Prvo znano ime britanskega kolesarstva je istega leta kot svetovno prvenstvo osvojil nagrado Združenja športnih novinarjev za športnika leta, ki jo je podelil predsednik vlade Harold Wilson skupaj s športno osebnostjo BBC Leto.

Tragično je Simpson umrl dve leti kasneje med 13. etapo Tour de France leta 1967.

V obdobju, ko je večina kolesarjev med dirko uživala alkohol in amfetamine, je Simpson na brutalno vroč dan jezdil do smrti na pustih pobočjih Mont Ventouxa.

Od takrat je obsojeni, a neverjetno nadarjeni 29-letnik nekakšen zavetnik generacij britanskih kolesarjev.

Ob praznovanju njegovega življenja in dosežkov med Dirko po Franciji, ki zaznamuje 50. obletnico njegove zadnje vožnje, londonski Regent Street Cinema prikazuje serijo filmov o Simpsonu in Touru.

Poteka 4. julija zvečer, predstavil jih bo njihov režiser Ray Pascoe.

Najprej bo kratek film o ponovni posvetitvi Simpsonovega spomenika na Mont Ventouxu, ki je zdaj romarsko mesto številnih kolesarjev.

Potem bo to Pascoejev osebni račun spremljanja lanske dirke Tour de France, Beležnica s turneje 2016.

Končno se bo noč zaključila z dokumentarnim portretom, Something To Aim At: The Tom Simpson Story.

Od 19.30 naprej, vstopnice in dodatne informacije najdete tukaj: regentstreetcinema.com/remembering-tom-simpson