Vuelta a Espana 2019: Mikel Iturria se je izognil pobegu in samostojno zmagal na 11. etapi; GC kolesarji pridejo 18 minut kasneje

Kazalo:

Ko je zmagovalec etape prečkal črto, je skupina GC imela še dobrih 12 km do cilja

Mikel Iturria (Euskadi-Murias) si je prislužil največjo zmago v svoji karieri, potem ko je sam prišel do zmage iz dnevne ubežne skupine na 11. etapi Vuelta a Espana 2019.

Ko so se ostanki ubežnika skotalili čez črto, so to storili s približno 15-minutnim zaostankom do glavnine, ki je uživala v sproščujočem dnevu pred prihajajočimi gorskimi etapami.

Zaostanek za kolesarji GC in njihovimi ekipami se je povečal in skupina je prečkala črto 18:36 za zmagovalcem etape. Rdeča majica in njegovi tekmeci, ki so razmišljali, da bi lahko prihranili nekaj časa, če bi svoje okrevanje izvajali na cesti in ne na kolescih, so zadnjih nekaj kilometrov zelo enostavno opravili.

Z gorami, ki prihajajo, kdo jim lahko zares zameri.

Vedno dan za odmor

Po včerajšnji morebitni generalni razvrstitvi, ki je definirala ITT, je bil današnji dan vedno nekoliko prehoden za kolesarje z upanjem na skupno zmago, saj je bil parkur 11. etape vedno ugoden za ubežnike.

180 km dolga grudasta etapa od Saint Palaisa do Urdax-Dantxarinea je kolesarje popeljala iz Francije, čeprav francoske Baskije, v Euskadi, avtonomno baskovsko skupnost v severni Španiji.

Na tej razdalji so se spopadli s tremi kategoriziranimi vzponi, pri čemer je bil 2. Cat Col d'Ispeguy stisnjen med dvema 3. Cat vzponoma Col d'Osquich in Col de Oxtondo. Nobenega ugibanja o tem, katera od teh leži znotraj baskovskih meja.

Natančno po scenariju se je začel napad za napadom od samega začetka, pri čemer je začetni pobeg sledila ne ena, ampak dve zasledovalni skupini pred glavnino.

Ko je bilo prevoženih približno 40 km, se je dirka ustalila v ritmu, saj je 14 kolesarjev tvorilo jasno skupino za odhod dneva in vzpostavilo prednost, ki se je gibala med šest in sedem minut pred ostalimi kolesarji.

V njihovi sredini ni bilo nikogar, ki bi bil sposoben izzvati tekmece za GC, z najbolje uvrščenim kolesarjem Benom O'Connorjem (Dimension Data) je dan začel na 36. mestu, 37:08 za vodilnim Primožem Rogličem (Jumbo- Visma).

Od tam naprej se je le malo spremenilo, saj se je etapa odvijala po jugozahodni Franciji. Razlika je še naprej nihala po podobni meji kot prej, in ko je 14 kolesarjev zapeljalo na Col d'Osquich, je bilo 7:07.

4,9-kilometrski vzpon, ki v povprečju znaša 6,1 %, ni prinesel veliko presenečenj in trenutni nosilec dresa KOM Angel Madrazo (Burgos-BH) je osvojil največje tri točke pred O'Connorjem in Gorko Izagirrejem iz Astane.

Ko se je glavna skupina spopadla z vzponom, se je razlika do odmora dramatično povečala na več kot devet minut, pri čemer je Jumbo-Visma udobno nadzoroval skupino za nosilca rdeče majice.

Ko je 14 ubežnikov doseglo naslednji kategorizirani vzpon, 7,2 km dolg Col d'Ispeguy, ki v povprečju znaša 7,1 %, se je ta prednost še povečala na 10 minut.

Po nekaj neuspešnih napadih na goro iz Izagirreja mu je uspelo odpeljati kolega baskovskega kolesarja Alexa Aranburuja (Caja Rural-Seguros RGA) stran od preostale skupine.

Od tam je vse skupaj začelo postajati rahlo razburkano v ospredju dirke, ko so kolesarji napadali in jih nato znova izpuščali na ponavljajoč se način, ki je dišal po pomanjkanju organizacije.

S preostalimi 16 km se je znašel Mikel Iturria (Euskadi-Murias), ki je vozil sam v vodstvu z zaostankom nekaj več kot 45 sekund za skupino 11 zasledovalcev, ki je sama počasi razpadala in jih je na koncu postalo le pet.

Približno 7 km od cilja je Iturria osvojil največje število sprinterskih točk na podlagi svojega položaja, ostale točke pa je prav tako osvojil nesporno.

Ko je dosegel mejo 3 km, pet zasledovalcev še vedno ni moglo učinkovito sodelovati, zaostanek je znašal devet sekund.