Cestna dirka svetovnega prvenstva za moške do 23 let: diskvalifikacija Eekhoffa pomeni, da Pidcock osvoji bron

Kazalo:

Nizozemec je bil odstranjen iz rezultatov, potem ko je zmagal v sprintu sedmih tekmovalcev, tako da je lokalni ljubljenec Pidcock napredoval na stopničke. Fotografija: SWPix.com

Nizozemec Nils Eekhoff je bil videti zmagovalec cestne dirke moških do 23 let na svetovnem prvenstvu ob koncu divjega in napornega dneva v Yorkshiru. Vendar je Eekhoff po dolgi zamudi v solzah zapustil komisarski šotor, potem ko je bil diskvalificiran.

Domači favorit Tom Pidcock je vozil taktično popolno dirko, le da ga je nizozemski kolesar zavrnil na črti, prav tako pa je tesno izgubil proti Italijanu Samueleju Battistelli in Švicarju Stefanu Bisseggerju. Vsak od teh kolesarjev se je povzpel za mesto višje in dokončal popravljene stopničke, kar je Pidcocku prineslo bronasto medaljo.

'Sodniki so imeli sestanek neposredno po dirki in moštveno slavje Nizozemske je bilo prekinjeno, saj je bilo ugotovljeno, da je 21-letnik nezakonito naboral za moštvenim avtomobilom, da bi se vrnil v skupino po zgodnja nesreča, ' je v sporočilu za javnost pojasnila organizacija dirke.

Druga poročila so nakazovala, da se je kolesar v resnici držal moštvenega avtomobila.

Po zgodnjem dežju in po nesreči se je Pidcock uspel uvrstiti med zadnjih sedem moških, vendar tega ni uspel najbolje izkoristiti, saj je gledal na cilj in zmagal v sprintu.

Izguba enega od treh zadnjih krogov je le malo zmanjšala zalogaj proge, saj se je v zaključni fazi dirke znašlo malo število kolesarjev.

Proga, ki se razteza 173 km od Doncasterja do Harrogata, je bila skrajšana s predvidenih 187 km zaradi strahu pred slabimi svetlobnimi razmerami v mračnem vremenu pozno.

Zgodnji odmor

Znaten premor, ki se je pojavil na začetku dirke, in prvo veliko vprašanje dneva je bilo, kdo bo vodil lov zadaj.

Z Britancema Stuartom Balfourjem in Fredom Wrightom med premorom, skupaj s posameznimi predstavniki devetih drugih držav, je bilo prepuščeno Franciji in ZDA, da oblikujejo nenavadno zavezništvo, ki bo vodilo lov za njimi.

Vendar pa je skupino prizadela grda nesreča, ki je zmotila njihova prizadevanja, saj je ostalo še približno 70 km. Čeprav se je zdelo, da je ostal pokonci, je britanski up Pidcock potreboval menjavo kolesa. Hitra sprememba in močan napor domačega favorita sta mu omogočila, da se je vrnil na glavno igrišče.

Vzpon na Greenhow Hill je nato grozil, da bo dirko razbil. V ospredju se je prelom zmanjšal na kvartet Andreas Kron iz Danske, Alessandro Covi iz Italije, Stan Dewulf iz Belgije in Balfour.

Kaos v bočnem vetru

Nato je bočni veter na spustu videl, da so se zasledujoči jezdeci razdelili v dve skupini. Približno 24 kolesarjev je ustvarilo vrzel, med njimi Pidcock, medtem ko se je skupina, v kateri so bili Američani in belgijski kolesar WorldTour Jasper Philipsen, trudila, da bi se vrnila.

Ko je bilo še 50 km, se je dirka začela resno. Kmalu je prišlo do pobega, kar je pomenilo, da je Pidcock dobil soigralca, ki bo podpiral njegova prizadevanja.

Približno 23 km pred koncem sta Idar Andersen iz Norveške in Szymon Sajnok iz Poljske izstopila iz ospredja, pridružili pa so se jima kolesarji Pidcock, Švicar Stefan Bissegger in drugi Norvežan v obliki Tobiasa Fossa.

V naročju zvonca, mehanski del za Andersena. Ko je Pidcock prišel v ospredje, je imela to, kar je bila zdaj predskupina štirih, skoraj 30 sekund za igro.

Skupina treh kolesarjev je hitro prihajala na čelu s kolumbijskim nevarnim Sergiom Higuito, med njimi tudi končni zmagovalec Eekhoff.

Komaj en kilometer pred koncem, je bil finale nastavljen za sprint sedmih.