Pregled državnih prvenstev: Kdo je kje zmagal?

Kazalo:

Uspeh za Swift, Bennett in Bora-Hansgrohe, čeprav konec niza Petra Sagana. Fotografija: SW PIx

Letna tradicija organiziranja cestne dirke državnega prvenstva teden dni pred Tour de France se je v zadnjih letih izjalovila. V strahu pred nesrečo le teden dni pred največjim spektaklom sezone se je veliko najboljših kolesarjev na svetu odločilo, da se izognejo dirkanju za svoj domači dres, da bi bili popolnoma osredotočeni na večjo nagrado, ki je pred nami.

Geraint Thomas in dvojčka Yates sta le primer najboljših kolesarjev, ki so preskočili dirkanje na domačih tleh in se prijavili samo sedem dni pred Tourom.

Ne glede na te odsotnosti je zbirka enodnevnih dirk po vsem svetu prinesla nekaj razburljive vožnje in nekaj vrednih zmagovalcev.

Tukaj je pregled največjih rezultatov tega vikenda v boju za državne drese.

Novi dres, kdo je to?

Ben Swift je prelomil svoje nacionalno prekletstvo in osvojil svoj prvi britanski naslov na cestni dirki, prehitel moštvenega kolega ekipe Team Ineos Iana Stannarda in Johna Archibalda iz Ribble Pro Cycling.

Žensko dirko je zaključila Alice Barnes iz Canyon-Srama, ki si je po zmagi v posamični vožnji na čas v začetku tedna zagotovila dvojni državni naslov.

Sam Bennett je bil prvič okronan za irskega državnega prvaka, saj je kolesar Bora Hansgrohe nadaljeval svojo dobro sezono in premagal Eddieja Dunbarja iz ekipe Ineos in Ryana Mullena iz Trek-Segafreda do krone.

Največja novica zunaj Združenega kraljestva in Irske je bila, da bo Peter Sagan prvič po več kot desetletju oblekel dres ekipe trade. Njegov brat in moštveni kolega Bora-Hansgrohe Juraj je po uspehu leta 2017 osvojil drugi slovaški naslov.

To je bil odličen vikend za ekipo Bora, saj so osvojili tudi avstrijski naslov s Patrickom Konradom, italijanski dres z Davidejem Formolom in nemški naslov z Maxom Schachmannom.

Predstava ekipe v Nemčiji je bila še posebej impresivna, saj so po zaslugi Marcusa Burghardta in Andreasa Schillingerja zasedli vsa tri mesta na stopničkah.

V ženski tekmi je Lisa Brennauer osvojila čast.

Kljub 20 kolesarjem Lotto-Soudal in osmim moškim Deceuninck-QuickStep je naslov belgijske državne cestne dirke povzročil veliko presenečenje, saj je zmago zagotovil specialist za ciklokros Tim Merlier. Jess Vandenbulcke je prejela odlikovanje pri ženskah.

Decueninck se je nadoknadil na Danskem, vendar je Michael Morkov branil svoj dres in tudi na Nizozemskem, kjer je Fabio Jakobsen sprintal do zmage.

Mladi sprinterski talenti so se razcveteli tudi na nizozemski ženski dirki, ko je Parkhotel Valkenburg 20-letna Lorena Wiebes osvojila prvi elitni naslov. Nekdanja svetovna prvakinja pri ženskah Amalie Diderksen (Boels-Dolmans) je osvojila danski naslov.

Luksemburg je bil priča resničnemu prikazu prevlade tako pri moških kot pri ženskah. Bob Jungels je dosegel še eno samostojno zmago, ko je prečkal črto več kot minuto pred svojim najbližjim tekmecem, Christine Majerus pa je nato osvojila naslov ženskega prvaka z zmagovito prednostjo 11 minut in 49 sekund.

Arkea-Samsic Warren Barguil je postal francoski prvak, Jumbo-Visma Armund Jansen je postal norveški prvak, Astana Alexey Lutsenko je branil v Kazahstanu in Trek-Segafredo Toms Skujins je postal latvijski prvak. Vsi štirje bodo vozili Tour de France.

Movistar je osvojil španski naslov pri moških in ženskah po zaslugi Alejandra Valverdeja in Lourdes Oyarbide, ki sta prikolesarila do zmage v Murcii.

Alex Howes je postal prvi Education First, ki je osvojil naslov ameriškega državnega prvaka, kar je velik trenutek za ekipo Jonathana Vaughtersa. Ruth Winder iz Trek-Segafredo je osvojila naslov žensk v čistem pometu za kolesarje iz Boulderja.

Nazadnje pohvale Artu Vainionpai, ki je pri 50 letih prvič v svoji karieri postal finski državni prvak.