Vuelta a Espana 2019: Philippe Gilbert je zmagal na 17. etapi, medtem ko je Nairo Quintana pridobil več kot 5 minut na GC

Kazalo:

17. etapa Vuelta a Espana 2019 je bila pričakovano miren dan, vendar se je končala vse prej kot

Philippe Gilbert (Deceuninck-QuickStep) je zmagal na 17. etapi Vuelta a Espana 2019 na dan, ko je prišlo do nepričakovanega pretresa v skupni generalni razvrstitvi. Primož Roglič (Jumbo-Visma) je obdržal rdečo majico in enako prednost pred drugouvrščenim Alejandro Valverdejem (Movistar), a je po tem prišlo do bistvenih sprememb.

Dnevna zmaga je prišla iz ekipe, ki je prvotno vsebovala več kot 40 kolesarjev. Ključni v prvi skupini je bil Nairo Quintana (Movistar), čigar vožnja mu je pomagala pridobiti čas in položaj na GC.

Ta skok na lestvici bi bil še večji, če se njegovi soigralci ne bi lotili lovljenja za njim. Kljub temu je Quintana naredil nekaj podobnega kot Chris Froome leta 2016, tako da je to lahko začetek povratka na dirko? Morda ne, vendar je bil odličen dan za ogled.

Tako daleč pred nami je bil premor, da je s približno 75 km pred koncem Quintana že prišel do navideznega drugega mesta v skupnem seštevku, preden je panika v skupini rdečih majic spodbudila zavezništva in se je lov začel zmanjšati zaostanek v zadnjih 65 km.

Astana - obupano želi spraviti Miguela Angela Lopeza na zmagovalni oder, UAE Team Emirates - želi obdržati Tadeja Pogačarja pred Lopezom in na stopničkah, in Jumbo-Visma - brani vodstvo Rogliča pred zadnjimi gorskimi dirkami, so vsi poslali kolesarje v ospredje, da bi poskusili zmanjšati razliko. Vendar pa se je vrzel začela zmanjševati šele, ko se je začela bitka znotraj Movistarja.

Quintana je imel močne zaveznike v obliki Deceuninck-QuickStep, ki so bili ključnega pomena pri uvedbi prvotne poteze in so jo nadaljevali z visoko hitrostjo, ko so lovili oder in napredovanje v GC za britanskega kolesarja Jamesa Knoxa.

V zadnjih fazah se je razlika spet zmanjšala in na koncu je bilo med skupinama več kot pet minut.

Dan za odmor, a ne tako, kot smo predvidevali

Takšne etape, z naraščajočim profilom in tako pozno v dirki, bodo skoraj vedno dan za pobeg. Vodilni v skupnem seštevku in njegovi najbližji tekmeci se vozijo skupaj, opazujejo drug drugega in v zavetju svojih domestikov. Toda danes je imel Quintana druge zamisli.

Začetni premor je bil tako velik, da bi bilo bolj natančno, če bi ga poimenovali Peloton 1, skupina res dresov pa je bila videti kot Peloton 2. Ne glede na to je hiter tempo, ki so ga izsilili Deceuninck-QuickStep, ki so bili tam v številu, pomenil, da številni kolesarji so bili obstreljeni in prisiljeni vrniti se v glavno skupino veliko pred koncem etape.

Drugi kolesarji, kot sta domestique za Rafala Majko (Bora-Hansgrohe) in Pogacarja, so bili poklicani nazaj, da bi povečali zasledovalno moč skupine zadaj.

V klasičnem slogu Movistarja so se z odmorom 5:09 na cesti in 47 km pred ciljem postavili na čelo Rogličeve skupine ter začeli loviti Quintano in mu zmanjšati možnosti za napredovanje v skupnem seštevku.

Logika bi morda nakazovala, da je bila Valverdejeva prisotnost v naslednji skupini zadosten razlog za lov za Movistar, toda spet so to storili Quintani pred kratkim na Dirki po Franciji, tako da je šlo morda toliko za ohranitev ekipe ukazov, saj je šlo za zaščito Valverdejevega položaja v primerjavi z drugimi ekipami.

Movistar, ki ga je prevzel, je zaostanek prvič padel pod pet minut, odkar se je povečal na začetku dneva. Istočasno sta imela Movistar in Astana številke, medtem ko sta bila Roglič in Pogačar sama, njuna izolacija pa je bil še en stranski produkt (ali izgovor za) spodbujanja Quintanine prednosti na gostovanju.

Razkol v Rogličevi skupini je pokazal, da je Movistar nekoliko zmanjšal tempo in nekateri kolesarji so lahko ponovno vzpostavili stik, čeprav nihče od tistih, ki so se vrnili, ni nosil barv Jumbo-Visma ali UAE Team Emirates.

Tako vodilna skupina kot skupina rdečega dresa sta ostali predani tudi v izčrpanih stanjih. Dejansko sta bili dve ključni skupini tako izčrpani, da je ostalo veliko kolesarjev, ki so z enim očesom spremljali časovno omejitev.

V ospredju je bil Sam Bennett (Bora-Hansgrohe) najboljši sprinter v skupini, vendar je njegova izolacija povedala, ko je bil prisiljen začeti sprint zelo zgodaj. Ko je zbledel, je Gilbert prišel mimo in osvojil oder.