Američanka Dygert-Owen premagala konkurenco in osvojila prvi naslov svetovnega prvenstva v elitnem kronometru za ženske

Kazalo:

Van Vleuten dovolj dober le za tretje mesto, saj mladi Američan dokazuje, da je razred višji

Američanka Chloe Dygert-Owen je izbrisala preostanek elitnega ženskega polja in postala svetovna prvakinja v vožnji na čas. 22-letnica iz Indiane je dokazala razred višje, saj je 32 km dolgo progo pretekla v času 42 minut in 11 sekund ter premagala Anno van der Breggen na drugo mesto z 1 minuto in 32 sekundami prednosti.

Dvakratna branilka naslova Annemiek van Vleuten je uspela le tretja na dan, saj je končala z zaostankom dodatnih 20 sekund.

Od začetka do cilja se je Dygert-Owen izkazala za nedotakljivo, postavila je najhitrejši čas na vsakem vmesnem delu proge in prečkala črto s povprečno hitrostjo 1,5 kmh hitreje od njenega najbližjega tekmeca.

92-sekundna razlika Dygert-Owena do zmage je tudi največji časovni zaostanek v kronometru svetovnega prvenstva od njegovega začetka leta 1994.

Kako je Dygert dominiral

Zaradi naliva v začetku dneva je bil začetek elitnega ženskega kronometra prestavljen s 14.45 na 15.30, razmak med tekmovalkami pa se je zmanjšal na 60 sekund namesto na 90.

Organizatorji so izkoristili dodatni čas, da so odstranili večji del stoječe vode, ki je vplivala na kronometer za moške do 23 let v začetku dneva, pri čemer so se ti kolesarji spopadli z isto 32 km dolgo progo od Ripona do Harrogatea.

Medtem ko so bile odstranjene številne velike luže, je splošna površina ceste ostala spolzka, kar je povzročilo popoldansko nervozno dirkanje.

Najpogumnejša in najmočnejša med prvimi kolesarji je bila Alena Amialiusik iz Belorusije. Začetno merilo je postavila na 45 minut in 29 sekund, kar je dober čas, a nikoli dovolj dober, da bi se povzpela na stopničke.

V prvih časih na 14,2 km dolgi kontrolni točki je en kolesar izstopal od ostalih in to je bil Dygert. 22-letnica je že ujela minutno kolesarko Liso Brennauer in postavila monumentalni vmesni čas 18 minut 57 sekund.

Kmalu je Dygert svojo sedemminutno žensko ujel v izjavi o nameri: bila je tukaj, da prekine prevlado van Vleutenove na svetovnem prvenstvu v kronometru.

V enaki delitvi je Van Vleuten že izgubil 70 sekund na Dygert-Owenu, nedosegljivo prednost, ki je Američanu v bistvu zagotovila mavrično majico, kljub temu, da več kot 20 kolesarjev še ni bilo na progi.

Mlada Američanka je dokazovala svoj razred in napovedala menjavo stražarja na kronometru.

Zdelo se je, da je razlika v Dygert-Owenovi neupravičeni moči, vrhunski vodljivosti kolesa in zmožnosti, da ostane zračen dlje. Kombinacija, na katero izkušnja Van Vleuten in Van der Breggen nista imela odgovora.