Giro d'Italia 2019: Roglič zmagal na 9. etapi TT v dežju, Yates pa izgubil 3 minute

Kazalo:

Kolesar Jumbo-Visma do 2. mesta v skupnem seštevku za Contijem, vendar Simon Yates razočara v spremenljivem vremenu

Primoz Roglic (Jumbo-Visma) je v spremenljivem vremenu prevladoval na hriboviti 34,8 km dolgi posamični kronometri v San Marino, da bi zmagal na 9. etapi dirke Giro d'Italia 2019 in naredil velik korak proti skupni zmagi.

Roglic, ki je končal v času 51 minut in 50 sekund, je bil edini od poznejših štartnikov, ki je premagal mejo 52:01, ki jo je zgodaj postavil novi svetovni rekorder Victor Campanaerts (Lotto-Soudal), ki je bil spraševal se je, kaj bi se lahko zgodilo po napačni menjavi kolesa, preden mu je zadnji vzpon izgubil nekaj sekund, zaradi česar bi lahko bila razlika med prvim in drugim mestom.

Vendar pa njegovo razočaranje ne bo nič takega, kot ga je občutil glavni tekmec Simon Yates (Mitchelton-Scott), čigar kronometer in splošna forma sta bila pred kratkim dovolj dobra, da so ga videli kot potencialnega etapnega zmagovalca.

Na koncu je Yates močno zbledel na vzponu do cilja in izgubil več kot 3 minute proti Rogliču in več kot 2 minuti proti drugemu GC tekmecu Vincenzu Nibaliju (Bahrain-Merida), ki je zasedel četrto mesto dan, takoj za Bauke Mollema (Trek-Segafredo).

Valerio Conti (UAE-Team Emirates) je naredil dovolj, da je obdržal rožnato majico vodilnega v skupnem seštevku.

Kako se je odvijal dan

Deveta etapa Gira 2019 je lepo zaključila uvodno fazo dirke pred jutrišnjim prvim dnevom počitka, 34,8 km dolgo preizkušnjo proti uri osem dni po začetku dirke z 8,2 km TT v Bologni.

Giro je bil do zdaj nekoliko nenavaden po zadnjih standardih, bolj položen in na daljših razdaljah na dan, kot so bili nedavni trendi, kar je povzročilo večje vrzeli od pričakovanih v skupni razvrstitvi kljub malo odločnega ukrepanja med priljubljene ali visoke gore, da jih preizkusite.

Bilo je tudi bolj mokro kot katera koli velika turneja v zadnjem času in dež je bil spet pomemben dejavnik večji del dneva, saj je popustil ravno takrat, ko so bili glavni tekmovalci za GC zunaj proge, da bi se kot finale spet okrepil kolesarji, vključno z vodilnim v skupnem seštevku Contijem, so se približali cilju.

Campanaerts je določil svoj čas, preden je bil kdo od njih zunaj na progi, saj je tvegal zamenjavo kolesa za zadnji vzpon, vendar ga zaradi nespretnega preklopa mehanika ekipe ni upošteval.

Pred etapo so bili trije kolesarji, ki so si delili zmagovalni oder v Bologni, za katere je večina od nas menila, da se bodo danes spet borili za odličja na odru, in Nibali je prvi stopil na progo, s 16. od konca, z Yatesom 15 in Rogličem 12

Nibali je dobro začel, nato pa je Yates opravil prvo preverjanje časa in izgubil ducat sekund. Toda od tam je šlo Angležu vse narobe. Skoraj je izgubil zadnji del kolesa, ko je zgodaj prišel okoli desničarja, vendar je izgubil največ časa med vzponom do cilja, ravno na terenu, za katerega smo vsi mislili, da bo naredil najpomembnejše prodore.

Nasprotno pa je Nibali šel vse bolje in bolje, a je bil vseeno celih 65 sekund počasnejši od izjemno impresivnega Rogliča.

Res je bila Slovenčeva vožnja takšna, da je bilo videti v resni nevarnosti, da bo končal dan nazaj v rožnati majici vodilnega v skupnem seštevku, saj je kolesar za kolesarjem prihajal izven časa, potrebnega za ohranitev prednosti pred njim, saj so se razmere pozno v tekmi poslabšale dan.

Na samega maglia rosa, Valeria Contija, je bil zadolžen, da izdela dovolj hiter čas, da zadrži kolesarja Jumbo-Visma in ostane rožnato do konca dneva počitka. Toda po današnji Rogličevi vožnji je to morda le vprašanje časa.